Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Forbedringsforslag

Endre læringsmål og læringsaktiviteter

Du kan foreslå endringer i læringsmål og nasjonale anbefalinger om læringsaktiviteter. Forslag fra utdanningsvirksomhetene skal forankres i det tverregionale rådet for spesialistutdanning i spesialiteten og fremmes for Helsedirektoratet gjennom RegUt.

Diagram
Illustrasjon av kommunikasjonslinjene i Helsedirektoratets prosess for endring i læringsmål, tilhørende utdypende tekst og anbefalinger om læringsaktiviteter.

Endring i læringsmål og tilhørende utdypende tekst

For hver spesialitet fastsetter Helsedirektoratet læringsmål som regulerer hva en lege skal forstå, kunne og være i stand til å utføre og gjennomføre etter endt spesialistutdanning. I tillegg foreligger det tilhørende utdypende tekst for flere læringsmål, som kan gi føringer for hvordan et læringsmål skal forstås og oppnås.

Læringsmålene er angitt i vedlegg 2 i Forskrift om spesialistutdanning og spesialistgodkjenning for leger og tannleger (spesialistforskriften). Tilhørende utdypende tekst er ikke forskriftsfestet.

Diagram
Illustrasjon av kommunikasjonslinjene i Helsedirektoratets prosess for endring i læringsmål og tilhørende utdypende tekst.

Endring i Helsedirektoratets anbefalinger om læringsaktiviteter

For hver spesialistutdanning foreligger det anbefalinger om læringsaktiviteter fra Helsedirektoratet. Anbefalingene publiseres på Helsedirektoratets nettsider og er ikke forskriftsfestet.

Diagram
Illustrasjon av kommunikasjonslinjene i Helsedirektoratets prosess for endring i anbefalinger om læringsaktiviteter.

Endring av regionale og lokale læringsaktiviteter

Anbefalinger om læringsaktiviteter foreligger på tre nivåer, nasjonalt, regionalt og lokalt. For endringer regionalt og lokalt, les mer her:

Sist oppdatert 08.05.2025